Legiovlak

V minulém týdnu bylo možno navštívit na rumburském nádraží tzv. Legiovlak, připomínající nám dějiny československých legionářů. Možnosti přiblížit významnou část československých dějin našim žákům využila i naše základní škola a mnozí žáci si tak mohli prohlédnout vlak, a to i s odborným výkladem průvodců. Jak se jim to líbilo, se můžeme dozvědět z následujících prací žáků osmého ročníku Jany a Ondřeje.

Jana:

Legiovlak se mi moc líbil. Zaujalo mě to tak, že hned, jak jsem přišla domů, ihned jsem si vyhledala jejich stránky. Také jsem se vyptávala, zda jsme měli v rodině nějakého legionáře. Prý ano, ale znali jen příjmení, podle kterého jsme ho v databázi nedohledali, neboť jich tam bylo hodně stejného příjmení.

Je hezké se takto dozvědět něco o svých předcích, kteří tu s námi už nejsou.

Nejvíce se mi líbil vagon, který sloužil pro jednání. Také mě zaujalo, že měli i sanitní vagon, kde se i operovalo.

Jsem ráda, že nám škola tuto exkurzi nabídla, alespoň víme, o čem se budeme v příštím roce učit.

Ondřej:

Včerejší prohlídka Legiovlaku byla super. Celý vlak byl nádherný. Nejvíce se mi líbil vagon s kulomety a vagon, ve kterém spali. Hlavně je podle mne super, že si někdo dal tu práci a zrekonstruoval celý vlak a sehnal historické předměty, které tam byly vystaveny.

Mgr. Alena Müllerová