Homepage

Jak jsme vyhlásili válku odpadům

Jak jsme vyhlásili válku odpadům

V pátek 20. dubna probíhala na naší základní škole celoškolní tematická výuka – Den Země. Protože zároveň probíhala i celorepubliková akce Ukliďme svět, měla řada z nás o náplni dne poměrně brzy jasno. Kromě různých environmentálních aktivit na témata – voda, vzduch či globální problémy lidstva jsme se věnovali i tématu odpady, a toto téma spojili i s úklidem různých šluknovských lokalit.

9. A  s 8. A připravily velkou akci pro všechny žáky letošních pátých ročníků. Už brzy budou totiž žáky druhého stupně, a tak využíváme každou příležitost, aby si na nás „druhostupňáky“ co nejvíce zvykli.

Díky ochotě střední lesnické školy jsme si mohli zapůjčit prostor jejich školního arboreta, paní Naňáková z odboru životního prostředí nám poskytla rukavice a pytle a realizaci naší představy už tak nic nestálo v cestě. Ten den jsme vyhlásili velkou válku všem odpadům. Vytvořili jsme družstva, jejichž členy byli letošní páťáci, a družstvu pak velel vždy jeden žák z 9. A. Společně jsme pročesávali zadané lokality a pečlivě je čistili od odpadků. Už u „Zezuláku“ jsme měli pytle nacpané k prasknutí nepořádkem a odpady, a to jsme prošli teprve malou část Šluknova. Náš cíl ale ještě nebyl splněn, a tak jsme pokračovali ve sbírání. Nakonec jsme unavení, ale spokojení dorazili do Kunratic, kde na nás čekala 8. A s panem Matějkou. Ti nám mezitím připravili „zázemí„ a my se po zasloužené dřině mohli občerstvit a odpočinout si. Došlo i na opékání vuřtíků a různé hry. Pak už jsme se vydali na cestu zpět a cestou se ještě stavili v zámeckém parku, kde probíhal program ke Dni Země.

Počasí nám nadmíru přálo, takže naše válka s odpady skončila rozhodně vítězstvím na všech frontách!

Ale nechme ještě zaznít hlasy našich deváťáků:

Jindra: V pátek mě to hodně bavilo. Lepší tým než já určitě nikdo neměl. Všichni pracovali a sbírali odpad. Hned jsme se všichni skamarádili. Podle mě jsme toho vysbírali nejvíc. Bylo dobré udělat něco pro Šluknov. Určitě bych v takových projektových dnech pokračoval! PS: Buřty byly skvělýJ

Nicolas: Pátek byl v pohodě, páťáci spolupracovali. Naplnili jsme jeden a půl pytle. Bylo fajn, že jsme jednak pomohli životnímu prostředí a ještě se i prošli. V arboretu bylo super, že jsme si mohli opéct buřty. Když to shrnu, byla celkem sranda a ještě jsme byli prospěšní.

Za 9. A, 8. A a 5. ABC zpracovala Mgr. A. Müllerová

Poznámka autora: Všechny nás to sice bavilo, ale také jsme se shodli na tom, že kdyby si každý po sobě uklízel, byly by podobné „války s odpadky“ zcela zbytečné. A nejbizarnější úlovek? Asi kovový zahradní stolek odložený u hřbitovní zdi.

© 2014 Základní škola J. Vohradského Šluknov, okres Děčín | T.G.Masaryka 678, 407 77 Šluknov, telefon: 412 386 395 | kremous.com