Homepage

Příběh Anny Frankové aneb Jak vyučovat nejen o holocaustu

Přiblížit žákům problematiku holocaustu není jednoduché. Proto jsme s kolegy velmi uvítali, že se v letošní nabídce výstav na šluknovském zámku objevila i nabídka putovní výstavy o Anně Frankové.

Výstavě dominuje především příběh Anny Frankové a její rodiny. Život Frankových je ovšem zasazen do kontextu světových událostí třicátých a čtyřicátých let minulého století. Na panelech jsou vystaveny fotografie z rodinného alba Frankových, ale i fotografie a data dokumentující historický vývoj. Seznámíme se také s výpověďmi dalších očitých svědků předválečného a válečného období.

Příběh Anny Frankové je pro výstavu stěžejní, ale představeni jsou i další lidé. Jejich zážitky a příběhy vždy uvozují věcnější informace. Historie zde dostává prostřednictvím autentických příběhů lidský rozměr, takže je snazší ji pochopit.

A to byl hlavní důvod, proč jsme chtěli, aby naši žáci tuto výstavu zhlédli. Přípravu jsme nepodcenili. V hodinách literatury, dějepisu i rodinné a občanské výchovy jsme se věnovali nejen tématu nacismu, holocaustu, ale i samotnému příběhu Anny Frankové. Vypracovali jsme pro žáky pracovní listy, které jim měly pomoci se na výstavě snáze orientovat.

Výstavu postupně navštívili žáci celého druhého stupně. Své poznatky, získané informace a dojmy pak následně zpracovávali v různých dalších pracích, samozřejmě věkově přizpůsobených.

Nesmírně mě potěšilo, že v mnoha třídách žáci na téma reagovali velmi vyspěle, dokázali sami pojmenovat cíle a poselství této výstavy. Navíc se několik žáků rozhodlo, že si knihu přečtou, jiní zase zhlédli film natočený podle knižní předlohy.

Na závěr bych ráda uvedla několik úryvků z prací našich žáků, které jsou reakcí na zhlédnutí této výstavy.

...celý příběh mě velmi zaujal, hlavně po výstavě, a dovedl mě k tomu, že jsem se musela podívat na filmové zpracování. (Eliška)

Ano, tato výstava může lidi oslovit v tom, jak vypadá válka, jaká to byla hrůza, aby už podobné věci nikdy neopakovali. (Linda)

Díky té výstavě si alespoň trochu můžeme představit, co ti lidé od nacistů museli prožívat za ponížení jen kvůli tomu, že byli Židé. (Tereza)

Mě příběh rozhodně oslovil. Mám v plánu si ho přečíst. Tyhle výstavy mají smysl. (Eliška)

Myslím, že je to užitečné kvůli tomu, aby lidé věděli, co někteří museli během války zažívat, abychom si uvědomili, jaký my máme dobrý život. (Jindra)

Téma mě oslovilo, knihu jsem si objednala. (Natálka)

Děkujeme IC Šluknov za možnost zhlédnout tuto výstavu a za vstřícné jednání při dohodě termínů.

Mgr. Alena Müllerová

 

© 2014 Základní škola J. Vohradského Šluknov, okres Děčín | T.G.Masaryka 678, 407 77 Šluknov, telefon: 412 386 395 | kremous.com